خب بالاخره بعد 9 ساعت نتیجه انتخابات معلوم شد. 

خیلی حرفا درباره اش هست و دارم. 

ولی از اونجایی که علاقه خاصی به اعداد و ارقام داشتم همیشه، ترجیح میدم اول از جنبه عدد و رقم بررسی اش کنم. 

فرض رو میگیرم که نتیجه نهایی هم به همین نسبته. 

اول از همه اینکه به گزارش وزارت کشور حدود 42 میلیون نفر تو این انتخابات شرکت کردن. که با احتساب 56 میلیون واجد شرایط، خودش یه پیروزی بزرگه برای جمهوری اسلامی. 

البته که این حرف تکراریه، ولی من از تکرارش و یادآوری اش لذت میبرم. اینکه هنوزم اصل انقلابی که اتفاق افتاده بین مردم معتبره خیلی خیلی جای شکر داره. 

یه نگاه به آمار انتخابات تو کشورای دیگه کنیم، میبینیم آمار مشارکت بالای 50 درصد و اختیاری، تقریبا آروزشون هست. 

پرانتز باز:هستن کشورایی که انتخابات درش اجباریه و عدم شرکت جرم محسوب میشه و جریمه داره. پرانتز بسته. 

این آمار بالا یعنی مردم باور دارن که انتخابشون در سرنوشتشون مؤثره، در حالیکه در هیچ کشوری مردم تا این حد، این مسأله رو باور ندارن. به همین دلیل هم وقتشون رو تو صف رأی گیری تلف نمیکنن. 

اما از دیروز کلی خبر درباره تخلفات انتخاباتی و تقلب پخش شد که دولت، به عنوان مجری انتخابات تمام تلاشش رو کرده تا نتیجه انتخاب مردم رو تغییر بدن. 

ولی با این آمار اولیه، من فکر نمیکنم نتیجه تغییر فاحشی کرده باشه. حالا دونه دونه توضیح میدم:

اول از همه مسأله کمبود تعرفه و بردن صندوق رأی قبل از تموم شدن ساعت رأی گیری و رأی نگرفتن بعد از ساعت 12 شب به اعتراف خود وزارت کشور. 

با فرض اینکه تمام این موارد حقیقت داشته باشه، به خاطر تعداد بالای مشارکت، به نظر نمیاد تمام تمام این موارد بیشتر از 2 میلیون باشه. حتی اگه تمام این 2 میلیون نفر، خواسته باشن که به آقای رئیسی رأی بدن، باز هم جبران اختلاف آراء رو نمیکنه و نتیجه همین خواهد بود. 

تخلف بعدی مهر نزدن بعضی برگه های رأی بود که باعث میشد رأی باطل محسوب بشه. 

تو این مورد شایعه زیاد بود، حتی میگفتن دلیل دیر شدن اعلام آراء این بوده که تعداد این برگه ها بالا بوده و سر شمردن یا نشمردنشون اختلاف بوده. 

اما در نهایت و بعد از اعلام نتیجه، کلا نزدیک 700 هزار رأی از 25/9 میلیون رأی باطل اعلام شد که معلوم میشه یا تعداد این برگه ها پایین بوده و یا شمرده شدن.

که باز هم در نتیجه تغییر نمیکنه. این مقدار برای تغییر نتیجه رأی خیلی کمه. 

تخلف بعدی تبلیغات غیر قانونی ستادهای روحانی اطراف شعب اخذ رأی هست و اینکه حتی بعضی موارد خرید و فروش رأی هم گزارش دادن. و گفته شد تعدادی هم در راستای این تخلفات انتخاباتی دستگیر شدن. 

من فرض میگیرم تمام این تخلفات انتخاباتی نتیجه بخش بوده و رأی مردم رو تونستن بخرن و تغییر بدن. و حتی بالاتر از این فرض میگیرم مثلا تونسته باشن 10 میلیون رأی با همین شیوه جمع کنن. 

باز هم باید قبول کنیم این 10 میلیون نفر همینن! در همین حد از فهم سیاسی!

خب، آیا باید به رأیشون اعتراض کرد؟! نه! حتی ممکنه خودشون هم ظرف مدت کمی از رأیی که دادن پشیمون بشن، ولی ناگزیریم ما و خودشون از پذیرفتن این نتیجه.

تخلف بعدی مثلا این هست که در برگه اسامی نامزدها، ترتیب حروف الفبا رعایت نشده بود، یا شهرت آقای رئیسی در بعضی موارد ذکر نشده بود و یا فونت اسم روحانی، درشت تر از بقیه بوده. 

این موارد هم اگرچه، تخلف هست، ولی باز هم تأثیر معنا داری در انتخابات نداره. 

مورد دیگه این بود که گزارش دادن در بعضی صندوق ها ناظرین ستاد آقای رئیسی رو راه ندادن یا برای بعضی ناظرین کارت صادر نکردن. 

البته که چون شمارش آراء توسط خود مردم هست و زیر نظر ناظر شورای نگهبان، بعیده بتونن تقلب معنا داری تو این صندوق ها کرده باشن، ولی در عین حال باید منتظر موند و دید که اعتراضی در این زمینه خواهد شد یا نه. 

اگر ستاد آقای رئیسی در این مورد شکایت نکنه، یعنی باید خیالمون راحت باشه، از این لحاظ هم نتیجه رأی قابل اعتماده. 

در مجموع باید گفت نتیجه انتخاب مردم همین بوده:

در حدود 25 درصد مردم نخواستن مشارکت کنن

از 75 درصدی که مشارکت کردن، اکثریتشون موافق دولت فعلی و شیوه مدیریتش بودن و شکایتی نسبت به تمام بی عدالتی ها و تبعیض ها و نقض قوانین نداشتن. 

ان شاءالله که نتیجه واقعا برای همه مون خیر هست. 

و از همه مهمتر، اینکه همه اش فدای یه تار موی رهبر عزیزمون.

سر آقامون به سلامت، چشم دشمنانش کور، ان شاءالله..

پی نوشت مهم:

بنا بر اخبار موثق، تعداد آراء شمرده نشده به خاطر مهر نخوردن برگه رأی، بیشتر از 5 میلیون!  رأی هست و تقریبا تمامش به نام آقای رئیسی هست. گویا که تقاضای ستاد آقای رئیسی تطابق شماره سریال ها و شمردن این آراء هست. 

چرا که اگر مهر نداره، مسئول مستقیمش خود وزارت کشور هست که باید جبران بشه. 

با اینحال اگه شکایت مؤثر واقع نشه و با همین نتیجه کار تموم بشه، باید صبر کنیم و چشم به فرمان رهبر داشته باشیم. بدون کوچکترین تخلف و نافرمانی.