احکام روزه رو همه تقریبا بلدیم. که مثلا اگر روزه برای کسی ضرر داشته باشه، براش افطار واجبه. ولی این ضرر داشتن خودش حدیث مفصله و نمیشه خیلی ساده حکم براش صادر کرد.

گاهی هست که ضرر روزه کاملا واضحه و طرف کارش به اورژانس میکشه. که خب واضحه نباید روزه بگیره. 

گاهی هم بعضی از انواع بیماری کلا ممنوعیت روزه دارن، هر چند که اثر فوری نداشته باشن که باز اونم به حکم تشخیص پزشک تکلیف مشخصه. 

اما مشکل زمانی هست که روزه اثر فوری و اورژانسی نداره، بیماری هم کلا روزه ممنوع نیست، ولی تشخیص پزشک اینه که نباید پشت هم روزه بگیری. و مثلا میگه در ماه، نهایتا 10-14 میتونی بگیری. 

اینجاست که هر سحر، بلا استثنا به نیت شک آیا امروز بگیرم یا نه؟ سحری میخوری و تا خود ظهر بدون اینکه چیزی خورده باشی، با عذاب وجدان مضاعف که همین آب نخوردنت برات ضرر نداشته باشه، میشینی با خودت حساب و کتاب میکنی و نهایتا خیلی مخفیانه تصمیمت رو میگیری. اینقدر مخفی که حتی خودت هم دقیق نمیفهمی چی شد؟...

چند روزی که فرصت نکردم بنویسم، آقا صحبتایی داشتن که حیفم میاد صبر کنم تا سر فرصت به عنوان تیتر ازشون استفاده کنم. 

امام یک جذابیت‌های شخصی داشت؛ یک جذابیت‌هایی در شعارهای امام وجود داشت؛ این جذابیت‌ها آن‌قدر قوی بود که توانست قشرهای مختلف مردم را از جوان‌ها وارد میدان کند.

امام دارای یک شخصیت بسیار قوی و بسیار مستحکم بود. امام دارای صراحت بود، دارای صداقت بود. همه‌ی مخاطبان امام در گفته‌ی او احساس صداقت می‌کردند. امام ایمان و توکلش به خدای متعال در رفتار و گفتار او به‌طور مساوی نمایان بود.

بخشی از جذابیت امام مربوط به اصولی بود که امام ارائه می‌کرد. ازجمله‌ی چیزهایی که امام به مردم ارائه می‌کرد اسلام بود؛ اسلام ناب محمدی.

اسلام ناب یعنی اسلامی که نه اسیر و پابند تحجر است، نه اسیر و پابند التقاط است. امام در دورانی که هم تحجر وجود داشت هم التقاط وجود داشت، اسلام ناب را مطرح کرد؛ این برای جوان مسلمان جذاب بود. ازجمله‌ی مبانی امام، «استقلال»، «آزادی»، «عدالت اجتماعی»، «عدالت اقتصادی» و «بیرون آمدن از چنبره‌ی سلطه‌ی آمریکا» بود. این‌ها مبانی امام بود. این ها همه جذاب است. 

دهه‌ی شصت، دهه‌ی آزمون‌های بزرگ و پیروزی‌های بزرگ است؛ دهه‌ی شصت دهه‌ی خشن‌ترین تروریسم در کشور است. در طول چند سال هزاران نفر از آحاد مردم، از مسئولین، از قشرهای مختلف، به‌وسیله‌ی تروریست‌ها به شهادت رسیدند؛ از کاسب معمولی گرفته تا شخصیت‌ها؛ تا 17 هزار هم گفته‌اند؛ یعنی 17 هزار انسان باشرف، باشخصیت و ارزشمند در تروریسم دهه‌ی شصت فدا شدند که در میان این‌ها شخصیت‌هایی مثل شهید مطهری و شهید بهشتی حضور دارند.

دهه‌ی شصت دهه‌ی مبارزه با تجزیه‌طلبی است؛ در دهه‌ی شصت ملت ما و جوان‌های ما محکم ایستادند؛ جای شهید و جلاد عوض نشود. در دهه‌ی شصت ملت ایران مظلوم واقع شد. تروریست‌ها و منافقین و پشتیبان‌های آنان با ملت ایران جفا کردند. 

نام امام گره‌گشا است؛ علاوه بر اینکه اصول امام یک اصول تمام‌نشدنی و کهنه‌نشدنی است. بنابراین امروز هم شعار «عدالت اجتماعی و اقتصادی»، شعار «استقلال»، شعار «آزادی»، شعار «مردم‌سالاری»، شعار «جداشدن از چنبره‌ی آمریکا» برای جوان‌های ما جذاب است.

ما البته در برخی از این شعارها انصافاً عقب هستیم. ما در مورد عدالت اجتماعی عقبیم، در مورد تحقق برخی از مبانی و اصول اسلامی عقب‌ماندگی داریم؛ این را انکار نمی‌کنیم. اما همت ما و هدف ما و آرمان ما همین است.

این برای نسل جوان جذاب است؛ بلکه برای نسل جوان کشورهای دیگر به‌خصوص کشورهای اسلامی جذاب است؛ این قدرت بسیج‌کنندگی انقلاب است.

من این را می‌خواهم بگویم: مسئولان کشور، فعالان سیاسی کشور، از این قدرت بسیج‌کنندگی انقلاب غفلت نکنند. این نعمت بسیار بزرگی است. 

ببینید وقاحت دشمن ما تا کجاست! رئیس‌جمهور آمریکا در یک نظام قبیله‌ای عقب‌مانده‌ی منحطِ محض در کنار رئیس قبیله می‌ایستد و رقص شمشیر می‌کند؛ آن‌وقت به ۴۰میلیون رأی ملت ایران در یک انتخابات آزاد ایراد می‌گیرد.

در مقابل ما دشمنانی با این وقاحت و با این حد از پرده‌دری و بی‌ملاحظگی هستند که در کنار قاتلین شب و روز مردم کوچه و بازار یمن می‌ایستند و از حقوق بشر اسم می‌آورند؛ دیگر از این وقاحت بالاتر!

قریب دو سال و نیم است که شب و روز دارند یمن را بمباران می‌کنند؛ نه مراکز نظامی یمن را؛ کوچه و بازار و مسجد و خانه‌های مردم را؛ بی‌گناهان را می‌کشند... با یکدیگر مغازله می‌کنند و اسم حقوق بشر می‌آورند و جمهوری اسلامی را به‌خاطر حقوق بشر تحریم می‌کنند. وقاحت از این بالاتر! 

می‌شنوم گاهی اوقات بعضی در مقابل شعارهای انقلاب عنوان و مفهوم عقلانیت را مطرح می‌کنند؛ کانه عقلانیت نقطه‌ی مقابل انقلابیگری است؛ نه، این خطاست. عقلانیت واقعی هم در انقلابیگری است.

ببینید چه زمانی امام، آمریکا را به‌عنوان شیطان بزرگ و به‌عنوان یک موجود و دولت غیر قابل اعتماد معرفی کرد؟ امروز بعد از گذشت سی سال رؤسای کشورهای اروپایی می‌گویند آمریکا غیر قابل اعتماد است.

خب بعضی عقلانیت را در این می دانند اشتباه می کنند. می گویند که چالش با قدرت ها هزینه دارد. خب بله چالش هزینه دارد. اما سازش هم هزینه دارد.

شما ملاحظه کنید دولت سعودی برای اینکه بتواند با رئیس‌جمهور جدید آمریکا سازش کند مجبور می‌شود بیش از نیمی از ذخایر موجود مالی خودش را در خدمت هدف‌ها و طبق میل آمریکا هزینه کند. سازش هم هزینه دارد.

چالش اگر عقلایی باشد، اگر منطبق با منطق باشد، اگر با اعتماد به نفس باشد، هزینه‌اش به‌مراتب کمتر از هزینه‌ی سازش است.

این‌جور نیست که قدرت‌های توطئه‌گر و قدرت‌های متجاوز به یک حدی قانع باشند؛ ما این را در تعاملات این چند سال اخیر مشاهده کردیم. 

یک مسئله‌ی بسیار مهم، مسئله‌ی انتخابات ریاست جمهوری بود که انجام گرفت. بنده باید از صمیم قلب از یکایک آن کسانی که آمدند و بیش از ۴۱میلیون رأی را در صندوق‌ها ریختند تشکر کنم.

این انتخابات برای نظام جمهوری اسلامی مایه‌ی اعتبار و نشانه‌ی اعتماد عمومی مردم شد. البته بعضی‌ها از روی کج‌فهمی انکار می‌کنند و می‌گویند رأی مردم ربطی به تأیید نظام ندارد؛ چرا آقاجان؛ وقتی در چارچوب نظام رأی می‌دهد یعنی آن را قبول می‌کند و آن را کارامد می‌داند و اعتماد می‌کند. 

خوشبختانه شورای محترم نگهبان صحت انتخابات را اعلام کردند؛ البته تخلفات را باید دنبال بکنند؛ 

آن کسانی هم که موفق نشدند -برخلاف سال۸۸ که آن مشکلات را برای کشور به وجود آوردند- ظرفیت نشان دادند.

مسئله استقلال خیلی مهم است؛ مسئله‌ی سند ۲۰۳۰ از این قبیل است.

حالا بعضی می‌آیند می‌گویند ما تحفظ دادیم یا گفتیم فلان چیزش را قبول نداریم؛ نه، بحث سر این‌ها نیست؛ فرض کنیم در این سند هیچ‌چیز واضح بیّنی هم که مخالف اسلام باشد وجود نداشته باشد؛ که حالا وجود دارد؛ من حرفم این است که نظام آموزشی کشور نباید بیرون کشور نوشته شود.

آن‌ها که خیال می‌کنند ما گزارش درست نگرفتیم؛ نه، گزارش‌های ما گزارش‌های درستی است. شما می‌گویید این سند مثلاً خلاف اسلام ندارد، داشته باشد یا نداشته باشد، اینجا ایران است، اینجا جمهوری اسلامی است. نظام آموزشی ما را چهار نفر بنشینند در یونسکو بنویسند! چرا؟ این همان مسئله‌ی استقلال است.

از وظایف تشکل‌های دانشجویی، تلاش همه‌جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه است. نگویید دیگر نمی‌شود در دانشگاه کار کرد؛ در دانشگاه خیلی می‌شود کار کرد.

همه‌ی هسته‌های فکری و فرهنگی و عملی و جهادی هرکدام کار کنند؛ مستقل؛ آتش به اختیار باشند. البته قرارگاه مرکزی دستور می‌دهد اما چنانکه قرارگاه مرکزی اختلال دارد، شما افسران جنگ نرم، آنجا آتش به اختیارید.

گاهی اوقات احساس می‌شود دستگاه‌های مرکزی فکری و فرهنگی و سیاسی دچار اختلالند و تعطیلند؛ اینکه در وضعیتی که ما این‌همه مسائل مهم فرهنگی در کشور داریم، حالا فرض کنیم فلان آهنگ قبل افطار پخش بشود یا نشود، این می‌شود مسئله‌ی اصلی، نامه‌نگاری می‌کنند؛ این پیداست این دستگاه اختلال پیدا کرده؛ مسئله‌ی اصلی را از فرعی تشخیص نمی‌دهند.

وقتی این‌جوری دستگاه‌های مرکزی اختلال دارند، آن‌وقت اینجا شما آتش به اختیارید...

اینم پیام روحانی درباره حادثه امروز هست که البته یه مقداری از صحبتا و حرفاش رو یادش رفته بنویسه، اونا رو تو گیومه اضافه کردم:

ملت بزرگ ایران شما مردان و زنان دلاور این سرزمین از همان روزهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی، بهای عزت، استقلال و آزادی خود را در کنار توطئه‌های بزرگی از ترورهای وحشیانه تا جنگ تحمیلی با جانفشانی و شهادت فرزندان خود پرداخته اید

"و متأسفانه هنوز از انتخاب و انقلابی که کرده اید پشیمان نشده اید."

اقدامات کور و بزدلانه و

"و ناشیانه" 

امروز چند مزدور تروریست در به شهادت رساندن تعدادی از مردم بی گناه

"و البته افراطی و خشونت طلب"

و روزه دارمان در جوار مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و «خانه ملت»، حادثه ای غیر منتظره نیست.

"من که گفتم حساب تک تکتون رو میرسم."

ایران امروز پس از حدود 4 دهه از شکل گیری انقلاب اسلامی و تبلور «مردمسالاری دینی»، همه مولفه های اقتدار ملی را محقق ساخته است. ایران امروز به لطف راهبری های داهیانه مقام معظم رهبری و همچنین اقتدار و یکپارچگی نیروهای امنیتی، دفاعی، اطلاعاتی و انتظامی؛ امن ترین کشور در قلب منطقه ای پر آشوب است.

"و با وجودی که من تمام تلاشم رو در به آشوب کشوندن ایران قبل و حین و بعد از انتخابات کردم، ولی روشنگری های مقام معظم رهبری و گوش به فرمانی شما ملت، کاسه و کوزه ام رو به هم ریخت. و همه چوب هایی هم که با راهنمایی ها و هدایتهای حاج آقای مرحوم، لای چرخ سپاه و ارتش کردم تو این 35 سال، بی فایده بوده و هنوز هیچ راه نفوذی ندارن."

واز دیگر سو؛ حضور کم نظیر ملت در پای صندوق های رای، بار دیگر یکپارچگی ملی و پشتوانه مردمی آن را به اثبات رساند.

"و الانتخابات و ما ادراک الانتخابات! هنوز دلم از دست تک تکتون خونه که مجبورم کردین واسه موندن تو قدرت، دست به چه فلاکت و تخلفاتی بزنم..."

طبیعی است که بدخواهان ایران اسلامی

"و از جمله خودم" 

این افتخار آفرینی ها و همبستگی حاکمیت، دولت و ملت را بر نتابند و با اجیر کردن و حمایت از عناصر متحجر و تکفیری

"و برادران وهابی و سعودی"

تلاش کنند تا شکست های منطقه ای 

"و محبوبیتی"

و فروپاشی ارزشهای اسلامی و نارضایتی های جوامع خود را پنهان سازند. غافل از آنکه آزموده را آزمودن خطاست

" از دست تو جهانگیری با این سوتی هات که بدبختم کردی و هر بار از یادآوری شون داغ دلم تازه میشه."

و ملت ایران که برآمده از فرهنگ عاشورا است،

"و هر چه قدر نصحیتشون کردم، بازم حاضر نشدن از عاشورا درس مذاکره بگیرن،"

اینبار نیز ثابت خواهد کرد که هر دسیسه و توطئه بدخواهان را با وحدت و انسجام بیشتر، و با ساختار قدرتمند امنیتی خود، در هم خواهد شکست.

"و بدبختانه ابدا از این ترقه بازی ها نترسیدن و نمیترسن."

بی‌تردید حوادث تروریستی امروز تهران، اراده ایران اسلامی در مبارزه با تروریسم منطقه‌ای، افراط و خشونت را بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

"هر چند که متأسفانه سر معنای افراط و خشونت یه مقداری با هم اختلاف نظر داریم و میترسم یقه خودم رو بگیرن."

پیام ایران، 

"یا به عبارت دقیقتر پیام خودم و اطرافیانم"

مثل همیشه این است که تروریسم یک مشکل همگانی 

"به استثنای سوریه و یمن و بحرین و عراق و افغانستان و لبنان و فلسطین"

است.

و اتحاد 

"با اتحادیه اروپا و آمریکا و اسرائیل"

برای مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم

"و حزب الله و سپاه"

با همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی،

"با دیپلم ماستی بسیار مقتدرانه التماس کردن و زانو زدن و قدم زدن و تماس تلفنی و ملاقات ناگهانی در راهرو و... "

مهمترین نیاز جامعه امروز جهانی 

"و در واقع دستور از مقامات بالا"

است.

اینجانب به خانواده‌های عزیزی که در ایام ضیافت الهی، عزیزان خود را در این حوادث تروریستی از دست دادند تسلیت می‌گویم؛برای آن شهیدان مظلوم علو درجات، برای بازماندگان صبر و اجر و برای مجروحان و مصدومان شفای عاجل مسالت می‌نمایم.

"و البته نا گفته نماند خیلی دوست داشتم این دست و پا چلفتی ها، بیشتر از این عرضه داشتن و لااقل یه چند ساعتی مردم رو از کار و زندگی مینداختن"

بدیهی است قوا، دستگاه‌ها و نهادهای امنیتی کشور با وحدت و هماهنگی

"و اقدامات کارشکنانه من و دوستان"

و تا مشخص شدن همه ابعاد این اقدامات کوردلانه 

"به استثنای اون قسمتش که مربوط به منه"

و حامیان پیدا و پنهان آنها از پای نخواهند نشست.