خدیجه جدیدا به درجه مشاوری خانواده رسیده، کافیه من و نرگس خانم فقط کمی جدی صحبت کنیم. یا به عبارت دقیق تر درباره مسائل جدی صحبت کنیم. فورا میره برامون کاغذ و مداد میاره و دستور به نقاشی و گل کشیدن میده. میگن برای آرامش اعصاب خوبه!! 

درباره زهرا و حدسی که درباره اش میزنم، با نرگس و مادرم صحبت کردم. از نظر مادرم این طبیعی ترین نگرانی هر کسی با کوچکترین سابقه محرومیت هست که بخواد حوادث رو برلی بچه هاش شبیه سازی کنه و نگران آینده بشه.

ولی راه حل رو ایشون در فعالیت و گذر زمان میدونن. که تا جای ممکن فرصت بیکاری نداشته باشه زهرا تا الکی نشینه فکر و خیال کنه. منم ازش خواستم بشینه مجموعه سخنرانی استاد پناهیان رو درباره تاریخ تحلیلی اسلام گوش بده و خلاصه کنه. خودش هم خیلی استقبال کرد. به قول خودش برای اینجور کارا، با اینکه دوست داره، ولی باید زور بالا سرش باشه تا انجام بده...

احمق تر از دروغگو، اونیه که باور میکنه و احمق تر از جفتشون، همون دروغگوی اول هست که خودش هم دروغ خودش رو باور میکنه. 

رونوشت به جناب پرزیدنت بابت گوهرفشانی اخیرش تو وزارت کشور و اینکه بعد از این حجم وسیع تخلف انتخاباتی، خودش هم باور کرده رأی آورده!!!

باشه، تو خوبی!

در همین راستا به بعضی ها هم که ادب و احترام رو به حد نهایت رسوندن و حتی از فوت همسر آیت الله علم الهدی هم برای توهین و تمسخر نگذشتن، باید گفت: داداش، شما امتحانی دو روز آدم باش. شاید خوشت اومد!! 

و اما در رابطه با مطلبی که خواستم بودم پیام بدین، یکی از بزرگترین ظلم ها در حق زنان و خانواده، مربوط میشه به قوانین ازدواج و اون شراطی ضمن عقدی که قبل از ازدواج امضا میشه. 

شاید در ظاهر این شرایط به نفع زن و در راستای حفظ حقوقش باشه. ولی حقیقتش این شرایط یکی از دلایل اصلی از بین رفتن عشق و محبت مرد نسبت به زن هست. 

وقتی قرار باشه اول ازدواج با یه همچین شرایط دست و پاگیری، مرد رو اسیر وار پایبند به شروطی کرد، مسلمه که برای فرار از این قول نامه بندگی، دست به هر کاری بزنه. و چه بسا که بلاهای بدتری سر زن نیاره.

ضمن اینکه بعضی از این شروط خلاف احکام اسلامی هست. مثل نصف شدن دارایی و عدم ازدواج مجدد مرد و.. 

تو همین بحث ازدواج، قانونی بودن مهریه های سنگین، خودش عین ظلم به زن هست. چون اساسا مهریه رو از کارکرد اصلی و اولیه اش که هدیه ای از جانب مرد و به نشانه عشق و محبته، به چیزی در حد قیمت و ثمن معامله پایین میاره. 

مخصوصا شیوه اجبار مرد به پرداخت مهریه، بزرگترین لطمه روحی رو به زن میزنه.

اصل در اسلام اینه که مهریه چیزی متناسب و در توان مرد باشه و موقع عقد پرداخت بشه. ولی وقتی مهریه رو با یه رقم نجومی به عنوان وثیقه ازدواج در نظر میگیرن، به واقع زن رو از گرفتن این حلال ترین هدیه ازدواجش محروم میکنن. 

حتی کسانی هم که با زور دادگاه میتونن مهریه رو وصول کنن، اون لذتی رو که باید ازش نمیبرن. 

این بحث خیلی طولانی هستش و اگه خدا بخواد بازم مینویسم. شما هم اگه بهتون برنمیخوره و دوست داشتین، مشارکت کنید. 

خدایا! 

سایه رحمت و مغفرت خویش را

بر سر تمام مؤمنانت از زن و مرد

و مرده و زنده، مستدام بدار

و میان ما و آنان خیر و نیکی و برکت جاری فرما.

خدایا! 

رنده ما و مرده ما

شاهد ما و غایب ما

مرد ما و زن ما

کودک ما و بزرگ ما

آزاد ما و بنده ما

همه و همه را در آغوش رحمت و مغفرت خویش پناه ده...